Türkler Galiçya’da

15. Türk Kolordusunun 28 Ağustos 1916 Günü Durumu

15. Kolordunun ilk komutanı kurmay yarbay Yakup Şevki (Subaşı)

(Harp Mecmuası)

15. Kolordunun ikinci komutanı General Cevat (Çobanlı)

(Harp Mecmuası)

Bir Alman sanatçıya göre Birinci Dünya Harbi sırasındaki Türklerin Ruslarla çatışması. Sanatçının Türk üniformalarına dair bilgisizliği çok net görünmektedir. Kırmızı fesler ve mavi üniformalar savaştan çok önce kullanılmazdı.

(Piotr Nykiel'in Koleksyonundan)

“Doğu Cephesinde Yeni Bir Şey Yok” – Galiçya siperinde rahat uyuyan bir Osmanlı asker. Sarılabilecek bir oyuncak ayı mevcut olunmadığı için elinde bir el bombası...

(Harp Mecmuası)

Kış mevsimindeki cephe sukuneti hem istirahat hem de eğitim için kullanılmıştı – mesela el bombası atma eğitimi için.

(Harp Mecmuası)

Galiçya’nın 1916/17 kışı Türk askerlere epey zor olmuş...

(Harp Mecmuası)

Galiçya siperlerinde Osmanlı hücüm bölüğü askerleri.

(Piotr Nykiel'in Koleksyonundan)

“Burada Türkler de vardı. Üniformaları deve rengi başlarında ise kırmızı fes değil, yeni “kalpaklar” bulunuyordu. Onlarla anlaşmak gayet zor olduğuna rağmen, halkımız Türk Askerlerine büyük bir sempati ile yaklaştı. Tür akseri uysal tabiatlı ve yumuşak kalplıdır. Türk subaylarının ofisi avukat Dr. Grossman’ın evindeydi.”

(Emekli Prof. Alojzy Steiner, Zbaraż Ortaokulu eski müdürü. “Brzeżany na widowni bojowej. Wspomnienie dziejowe od 26. sierpnia 1914. r. do 9. lutego 1918 r.” [“Brzeżany Savaş Sahnesinde. 26 Ağstos 1914’ten 9 Şubat 1918’e Kadar Tarih Anıları”])

(Piotr Nykiel'in Koleksyonundan)

15. Kolordu'nun Łopuszna Köyü Şehitliği 1916 yılındaki açılışından hemen sonra. Bü şehitlik son yıllarda onarılmıştır fakat, ne yazık ki, orjinal mezarlardan eser kalmadı...

(Piotr Nykiel'in Koleksyonundan)

Eylül 1916’da Galiçya Cephesine giden Enver Paşa Przemyśl şehrinde mola vermişti (soldan ikincisi). Hemen arkasında yaveri kurmay binbaşı Kâzım (Orbay) durur. Przemyśl Müstahkem Mevki komutanı Stowaser konuklarına Przemyśl’ın Avusturya-Macaristan ordusu tarafından Rusların ellerinden nasıl geri alındığını anlatıyor.

(Harp Mecmuası)

Şehzade Ömer Faruk (1) 18 Nisan 1917'de yaptığı Galiçya ziyareti sırasında. Yanında Türk ve Avusturya-Macaristan subayları bulunuyordu. Aralarında 15. Kolordu komutanı general Cevat (2) ile 19. Tümen komutanı yarbay Sedat (3).

(Harp Mecmuası)

Mareşal August von Mackensen (soldan beşinci) ile 20. Tümen komutanı alb. Yasin Hilmi (soldan yedinci) 1917'de çekilmiş bir fotoğrafta.

(Piotr Nykiel'in Koleksyonundan)

Kraków Türkoloji’nin kurucusu Prof. Tadeusz Kowalski

(Anna Kowalska-Lewicka ile Kazimierz Kowalski’nin koleksyonundan)

Birinci Dünya Harbi sırasında üretilen ve 15. Osmanlı Kolordunun Galiçya Cephesi’ndeki çatışmalarını anılan bir hatıra rozeti.

(Piotr Nykiel'in Koleksyonundan)

Kraków Rakowice Mezarlığı. Galiçya Cephesinde şehit olan Türk askerlerinin anısına yapılmış sembolik bir mezartaşı. Burada her sene Şehitler Günü kutlamaları T.C. Varşova Büyükelçiliği mensupları ile Kraków Türkolojisi hocalar ve öğrencilerin katılımıyla düzenlenir.

(Foto: Piotr Nykiel)

Back to Makaleler - Türkçe Page
Back to Makaleler - Türkçe Page